Претскажување: Разлика помеѓу преработките

Додадени 459 бајти ,  пред 2 години
дополнување
с (отстранета Категорија:Предвидување; додадена Категорија:Претскажување користејќи го HotCat)
(дополнување)
* [[некромантија]]: преку смртта или духови на починати.
* [[пиромантија]]: со помош на оган.
 
==Гатањето како тема во уметноста==
* „Гатање“ - песна на руската поетеса [[Марина Цветаева]] од 1917 година.<ref>''Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига II: Прва четвртина – средина XX века (авангарда и социјалистички реализам)''. Београд: Paidea, 2007, стр. 122-123.</ref>
 
== Види исто така ==
* [[Сон]]
* [[Футурологија]]
 
 
== Наводи ==