Разлика помеѓу преработките на „Век“

Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Освен Грегоријанскиот, [[Јулијански календар|Јулијанскиот календар]] и [[Хинду календар|хинду календарот]] користат годишни циклуси за цели, округли временски периоди. Да речеме, хинду календарот користи циклуси од 60 години.
 
== ВаковиВековите во астрономскиот систем ==
[[Астрономско броење на годините|Астрономското броење на годините]] што го користат [[астроном]]ите има и нулта година (0). Затоа првиот век во овој календар ги опфаќа годините 0 до 99, вториот 100 до 199 и тн. Меѓутоа за 2000 г. да се смета за прва година од [[XXI век]], астрономската 0 година мора да соодветствува на грегоријанската година 1 п.н.е.
 
== Белешки и наводи ==