Сињак: Разлика помеѓу преработките

Додадени 236 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Населени места ==
Поголеми населени места во околината на Сињак се: [[Сачишта]] на југ, [[Кајлар]] на североисток и [[Кожани]] на југоисток. На самата планина се среќаваат селата [[Влашка Блаца]] (во средиштето), [[Селце (Населичко)|Селце]] и [[Деделер (Кожанско)|Деделер]] во јужниот и [[Ланга (Кожанско)|Ланга]], [[Дебрец]], [[Мокрени (Леринско)|Мокрени]] и [[Клисура (Костурско)|Клисура]] на северниот дел. Јужно од венецот минува автопатот „[[Егнатија]]“ ([[Игуменица]] - [[Јанина]] - [[Кожани]] - [[Солун]]) низ малата област [[Карајанија]], вгнездена во јужните падини и обиколена со разни други планини.
 
== Поврзано ==
* [[Карајанија]]
* [[Горуша (општина)#Општинска единица Сињак|Сињак]] — управна единица на [[Горуша (општина)|Општина Горуша]]
* [[Црвена Гора]]