Разлика помеѓу преработките на „Круша (планина)“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Круша Планина''', или ''Круша'' (на [[грчки]]: Κρούσια όρη, Крусија ори или Δύσωρο, Дисоро) е ниска планина во [[Грција]], во областа [[Егејска Македонија]] <ref>[http://www.airphotos.gr/photo/383.jpg]</ref>.
Планината е разположена во централниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минува границата меѓу општината [[Кукуш]] (на запад), општината [[Синтика (општина)|Синтика]] (на североисток) и општината [[Долна Џумаја]] на исток. Највисокиот врв на Круша есо 11791.179 метрам.
 
== Наводи ==