Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
као-како
(као-како)
'''Клод Моне''' ([[француски јазик|француски]]: ''Claude Monet''), исто така познат како '''Оскар-Клод Моне''' или '''Клод Оскар Моне''' ([[14 ноември]], [[1840]] - [[5 декември]], [[1926]]) бил познат [[Франција|француски]] [[Импресионизам|импресионистички]] сликар. Поимот „[[импресионизам]]“ доаѓа од насловот на неговата слика „[[Импресија, изгрејсонце]]“ (1872), односно Клод Моне е еден од основачите на овој правец во уметноста.
 
Моне на почетокот сликал фигурални слики ([[пејзаж]]и со 2-3 фигури), а потоа и вистински пејсажи. Некои мотиви ги пресликувал повеќепати, каокако на пример ''фасадите на Руенската катедрала''.
 
Импресија, изгрејсонце (француски: Impression, soleil levant) е слика од уметникот Клод Моне, по која е наречено и самото движење „импресионизам“.
Анонимен корисник