Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Лојд Џорџ“

нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 2 промени (од Andrejtole) и ја поврати преработката 3351402 на KasparBot)
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
[[Податотека:David Lloyd George.jpg|мини|десно|Дејвид Лојд Џорџ]]
 
'''Дејвид Лојд Џорџ, I Ерл од Дујфор''' ({{lang-en|David Lloyd George, 1st Earl Lloyd-George of Dwyfor}}; [[17 јануари]] [[1863]] - [[26 март]] [[1945]]) — британски државник и министер во [[Либерална партија (Британија)|либералната]] влада од ([[1905]]-[[1915]]), на коалиционата влада ([[1915]]-[[1916]]) и [[премиер на Велика Британија]] ([[1916]]-[[1922]]). Лојд Џорџ еден од основачите на англиското трудово законодавство, со кој се вовело осумчасовното [[работно време]] на рударите, правото на [[штрајк]], државните [[пензија|пензии]] и [[здравствена заштита|здравствената]] и [[социјално осигурување|социјална]] заштита.
 
Тој бил еден од главните учесници на [[Версајски договор|мировната конференција во Версај]] и значително влијаел на приликите во [[Европа]] по [[Првата светска војна]].
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лојдџорџ, Дејвид}}
[[Категорија:Премиери на Обединетото Кралство]]