Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Лојд Џорџ“

Одбиени последните 2 промени (од Andrejtole) и ја поврати преработката 3351402 на KasparBot
(Нова статија)
(Одбиени последните 2 промени (од Andrejtole) и ја поврати преработката 3351402 на KasparBot)
{{внимание}}
[[Податотека:David Lloyd George.jpg|мини|десно|Дејвид Лојд Џорџ]]
'''Дејвид Лојд Џорџ, I Ерл од Дујфор''' ({{lang-en|David Lloyd George, 1st Earl Lloyd-George of Dwyfor}}; [[17 јануари]] [[1863]] - [[26 март]] [[1945]]) — британски државник и министер во [[Либерална партија (Британија)|либералната]] влада од ([[1905]]-[[1915]]), на коалиционата влада ([[1915]]-[[1916]]) и [[премиер на Велика Британија]] ([[1916]]-[[1922]]). Лојд Џорџ еден од основачите на англиското трудово законодавство, со кој се вовело осумчасовното [[работно време]] на рударите, правото на [[штрајк]], државните [[пензија|пензии]] и [[здравствена заштита|здравствената]] и [[социјално осигурување|социјална]] заштита.
 
Тој бил еден од главните учесници на [[Версајски договор|мировната конференција во Версај]] и значително влијаел на приликите во [[Европа]] по [[Првата светска војна]].
'''Дејвид Лојд Џорџ''' ( {{Lang-en|David Lloyd George}} ; [[Манчестер]], [[17 јануари]] [[1863|1863 година]] - Ланистимдуи, [[26 март]] [[1945|1945 година]] ) бил [[Обединето Кралство|британски]] државник и министер во либералната влада од [[1905|1905 до]] [[1915|1915 година]] и во коалициската влада [[1915]] - [[1916|1916 година]], [[премиер]] [[1916]] - [[1922|1922 година]] . Тој е еден од основачите на англиското законодавство за труд, кој воведе осумчасовно работно време за [[Рударство|рударите]], право на штрајк, државни [[Пензиски систем|пензии]], здравство и социјална сигурност . Тој бил еден од главните учесници во [[Версај (град)|Версајската]] мировна конференција и многу влијаел на ситуацијата во повоената [[Европа]] .
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лојдџорџ, Дејвид}}
[[Категорија:Премиери на Обединетото Кралство]]
[[Категорија:Велшки политичари]]
[[Категорија:Британски политичари]]
[[Категорија:ПочинатиБритански во 1945 годинаерлови]]
[[Категорија:Добитници на британскиот Орден за заслуги]]
[[Категорија:Луѓе од Манчестер]]
[[Категорија:Родени во 1863 година]]
[[Категорија:Починати во 1945 година]]