Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Лојд Џорџ“

Нова статија
(Создадено преведувајќи ја страницата „Дејвид Лојд Џорџ“)
(Нова статија)
[[Податотека:David Lloyd George.jpg|мини|Дејвид Лојд Џорџ]]
 
{{Инфокутија Политичар|име=Дејвид Лојд Џорџ|слика=David Lloyd George.jpg|опис_слике=Дејвид Лојд Џорџ|датум_рођења={{датум рођења|1863|1|17}}|место_рођења=[[Манчестер]]|држава_рођења=[[Уједињено Краљевство]]|датум_смрти={{Датум смрти|1945|3|26|1863|1|17}}|место_смрти=[[Ланистимдуи]]|држава_смрти=[[Уједињено Краљевство]]|народност=|вероисповест=|партија=[[Либерална партија (Уједињено Краљевство)|Либерална партија]]|универзитет=|професија=|функција_1=Премијер Уједињеног Краљевства|избори_1=|почетак_функције_1=|крај_функције_1=|претходник_1=[[Херберт Хенри Асквит|Хенри Асквит]]|наследник_1=[[Ендру Бонар Лоу]]}} '''Дејвид Лојд Џорџ''' ( {{Lang-en|David Lloyd George}} ; [[Манчестер]], [[17 јануари]] [[1863|1863 година]] - Ланистимдуи, [[26 март]] [[1945|1945 година]] ) бил [[Обединето Кралство|британски]] државник и министер во либералната влада од [[1905|1905 до]] [[1915|1915 година]] и во коалициската влада [[1915]] - [[1916|1916 година]], [[премиер]] [[1916]] - [[1922|1922 година]] . Тој е еден од основачите на англиското законодавство за труд, кој воведе осумчасовно работно време за [[Рударство|рударите]], право на штрајк, државни [[Пензиски систем|пензии]], здравство и социјална сигурност . Тој бил еден од главните учесници во [[Версај (град)|Версајската]] мировна конференција и многу влијаел на ситуацијата во повоената [[Европа]] .
[[Категорија:Премиери на Обединетото Кралство]]
[[Категорија:Британски политичари]]
11

уредување