Светилиштето на Батјани: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Виолетова ја премести страницата Светилиштето на Баќањи на Светилиштето на Батјани)
Нема опис на уредувањето
{{Coord|47.50601|N|19.05196|E|type:landmark_region:HU}}
[[Податотека:Batthyany orokmecses P7290044.jpg|десно|мини| Светилиштето на БаќањиБатјани ]]
'''Светилиштето на БаќањиБатјани''' се наоѓа на аголот од улицата Биторија и улицата Холд во Липтварос, [[Будимпешта]], [[Унгарија]] . Се наоѓа на некогашната локација на дворот на Новата зграда, каде грофот [[Лајош Батјани|Лајош Баттижни]] (1807–1849), првиот [[премиер]] на [[Унгарија]], бил погубен на 6 октомври 1849 година.
[[Податотека:Grof batthyany lajos elso miniszterelnokunk kivegzese.jpg|лево|мини|200x200пкс| Егзекуција на [[Лајош Батјани|Лајош Баттижни]] на дворот на Новатановата зграда ]]
Во 1905 година бешебил избран дизајнот на архитектот Марик Пожни, голем фенер, иако изградбата бешебила одложена од [[Прва светска војна|Првата светска војна]] . Церемонијата се случислучила на 6 октомври 1926 година, сово присуство на Истин Леба, последната жива армија ПФЦ, која служеше за време на [[Унгарска револуција (1848)|унгарската револуција од 1848]] година.
 
Овој споменик е место на повеќе улични демонстрации, во 1941, 1943 и 1988 година. {{Се бара извор|date=November 2017}}
<sup class="noprint Inline-Template Template-Fact" data-ve-ignore="true">&#x5B; ''[[Википедија:Се бара извор|<span title="This claim needs references to reliable sources. (November 2017)">потребно е цитат</span>]]'' &#x5D;</sup>
[[Категорија:Унгарска револуција (1848)]]
[[Категорија:Будимпешта]]