Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Ѓорѓи“ - Бапчор“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Свети Ѓорѓи''' ({{lang|el|Αγίου Γεωργίου}}) — [[православие|православна]] [[црква (објект)|црква]] на местото на историското село [[Бапчор]], во денешната општина [[Костур (општина)|Костур]], [[Егејска Македонија]]. Била главен храм на некогашното село, а денес е во состав на [[Костурска епархија|Костурската епархија]] на [[Цариградска патријаршија|Цариградската патријаршија]].<ref name="Διαρκής κατάλογος">{{нмс | url = http://listedmonuments.culture.gr/fek.php?ID_FEKYA=3675665&v17= | title = ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/58866/1235/12-12-1985 - ΦΕΚ 47/Β/19-2-1986 | access-date = 16 декември 2014 | publisher = Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων}}</ref>
 
Днес од целиот Бапчор е останата само оваа црква, иградена во [[1774]]–[[1775|5]]&nbsp;г. Вратите на црквата сасе заѕидани во [[1948]]&nbsp;г. за да не може да служи како прибежиште за бесправни доселеници од Албанија.
 
Во 1986&nbsp;г. храмот е прогласен за споменик на културата.<ref name="Διαρκής κατάλογος"/>