Разлика помеѓу преработките на „Бјанки“

Додадени 39 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Bianchi (company)“)
 
 
{{Инфокутија Претпријатие||name=F.I.V.ФИВ EdoardoЕдоардо BianchiБјанки S.pС.Aп.А|logo=Bianchi logo.svg|industry=[[Manufacturing industry|Manufacturing]]|foundation=[[MilanМилано]], ItalyИталија inво {{Start date and age| 1885}}|area_served=Worldwide|products=[[Bicycles]]|parent=[[Cycleurope Group]]}}
[[Податотека:Edoardo Bianchi 1927.jpg|мини| Споделување на Fabbrica Automobili e Velocipedi Едоардо Бјанки од февруари 1927 година, необјавено ]]
[[Податотека:Bianchi by Adriatic Sea.jpg|мини| Бјанки од крајот на 80-тите години со рамка Кро-Мо и 2 × 8 Шимано Дура Аце ]]
'''FIVФИВ Едоардо Бјанки СпС.п.А''' '''А''' , попознат како '''Бјанки''' (   ) е најстарата светска компанија за производство на [[Велосипед|велосипеди]] во постоење, со пионер на употреба на тркала со еднаква големина со пневматски гумени гуми.   Компанијата е основана во [[Италија]] во 1885 година, а во прилог на велосипеди што ја произведува [[Мотоцикл|мотоцикли]] 1897-1967. Во 1955 година, заедничко вложување Аутобјанки било создадено заедно со Фиат и Пирели за производство на автомобили - Аутобјанки подоцна била продадена на Фиат во 1969 година.
 
Во текот на својата модерна ера, Бјанки се споил со победниците на италијанскиот [[Џиро д’Италија|Џиро д'Италија]] и со [[Тур де Франс]], Фаусто Копи, Марко Пантани и Фелис imимонди .
13.388

уредувања