Семантика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 62 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Семантиката има повеќе предмети на проучување :
* значењето на [[сложенка|сложените зборови]],
* односите на значење меѓу зборовите (односи на [[хомоними|хомонимија]], [[синоним|синонимија]], [[антоним|антонимија]], [[полисемија]], [[хиперонимија]], [[хипоним|хипонимија]], итн.),
* дистрибуција на [[актант]]ите во склоп на некој исказ,
* [[услови на вистинитост|условите на вистинитост]] на некој исказ,
5.486

уредувања