Семантика: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(проширување)
Нема опис на уредувањето
 
'''Семантиката''' е дел од [[лингвистика]]та што се занимава со значењето на зборовите и нивната функција во реченицата.
Генерално гледано, '''семантиката''' е гранка на [[лингвистиката]] која го проучува ''[[лингвистички знак|означено]]то''. Зборот ''семантика'' бил измислен кон крајот на {{[[20-от век}}]] од страна на францускиот лингвист [[Мишел Бреал]], авторот на првиот семантички трактат.
 
Семантиката има повеќе предмети на проучување :
5.486

уредувања