Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Македонија“

Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Напредно мобилно уредување
 
== Симболизам ==
[[Податотека:MK Сонце во Св. Петка - Радибуш 06.JPG|thumb|мини|десно|Приказ на сонце сличен како на македонското знаме, издлабен на подот пред влезната врата во [[Црква „Св. Петка“ - Радибуш|црквата Света Петка]] во с.[[Радибуш]], Кривопаланечко (XIX век)]]
Македонското сонце претставува „ново сонце на слободата“, како што е и испеано во македонската [[национална химна]] ''[[Денес над Македонија]]'':