Разлика помеѓу преработките на „Мајден“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
Селото се наоѓа во фаза на наполно раселување. Тоа во 1961 година броело 306 жители, а во 1994 година само четири жители.<ref name="енциклопедија" />
 
Според пописот од 2002 година, во селото МајденМајдан имало 8 жители, сите [[Македонци]].<ref name="попис" />
 
{{Пописи|—|—|105|—<ref name="забелешка">Податоците од населените места МајденМајдан и [[’Ржаново]], согласно важечките територијални организации за време на пописите од 1953 и 1961 година, се вклучени во податоците за населеното место [[Рожден]].</ref>|—<ref name="забелешка" />|39|12|5|4|8}}
<!--== Општествени установи ==-->
== Самоуправа и политика ==
=== Изборно место ===
 
Селото е опфатено во изборно место бр. 0712 според [[Државна изборна комисија на Македонија|Државната изборна комисија]], кое ги опфаќа селата МајденМајдан, [[’Ржаново]] и [[Рожден]], кое е сместено во зграда на општината, поранешни простории на месната заедница.<ref>{{Наведена мрежна страница|url= http://mojotizbor.mk/arhiva/parlamentarni-izbori-2011/9-uncategorised/194-opisi-na-izbiracki-mesto.html|title=Описи на ИМ|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=12 декември 2017}}</ref>
 
На [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори во 2017 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 45 гласачи.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://rezultati.sec.mk/Local/Results?cs=mk-MK&r=r&rd=r1&eu=All&m=35&ps=893#|title=Локални избори 2017|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=12 декември 2017}}</ref> На [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019 година]], на ова изборно место биле запишани вкупно 43 гласачи.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://rezultati-prvkrug.sec.mk/mk-MK/1/r/all/35/893|title=Претседателски избори 2019|last=|first=|date=|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=5 мај 2019}}</ref>