Разлика помеѓу преработките на „Мајден“

Додадени 7 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с (Wikimk ја премести страницата Мајден на Мајдан: Погрешен назив)
с
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| име = МајденМајдан
| слика = Сретсело во Мајден.jpg
| големина на слика = 300п
}}
 
'''МајденМајдан''' — раселено село во [[Општина Кавадарци]], во областа [[Мариово]], во околината на градот [[Кавадарци]].
 
== Географиja и местоположба ==
Најголемиот подем рудникот го имал во {{римски|15}} и {{римски|16}} век и во тој период овој регион се развил како рударски и бил познат не само на Балканот, туку и пошироко. Рударската населба Мајдан почнала да се формира од 1877 година. Во тој период рудникот бил даден под концесија на англиско-француска компанија со седиште во [[Солун]].
 
Во {{римски|19}} век, MajdenМајдан било дел од нахија Рожден во Тиквешката каза на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]].
 
== Стопанство ==