Разлика помеѓу преработките на „Стефан Душан“

Одземени 30 бајти ,  пред 9 месеци
Одбиени последните 3 промени (од 2A02:8071:284:C700:209B:3C9B:46DC:5893) и ја поврати преработката 3848510 на Ehrlich91
(Додадена содржина)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 3 промени (од 2A02:8071:284:C700:209B:3C9B:46DC:5893) и ја поврати преработката 3848510 на Ehrlich91)
|place of burial=[[Манастир Свети Архангел (Призрен)|Манастир Свети Архангел]] , [[Призрен]]. (По 1927. во [[Црква Свети Марко (Белград)|Црква Свети Марко]] во [[Белград]])
}}
'''Стефан Душан''' — ( [[Македонец]] ) и [[Србија|српски]] [[цар]] кој поради незадоволство од владеењето на татко му, во [[1331]] година го симнал од престолот и станал нов владетел на Српската држава. Успеал да ја освои цела [[Македонија]], делови од [[Епир]], [[Тесалија]] и [[Централна Грција]], и со тоа [[Србија]] станала најголемата феудална држава на [[Балкан]]от во тоа време. Во [[1346]] година поради почитта што ја имал кон [[Охридска архиепископија]] се прогласил за цар на „Србите и Ромеите“ во [[Скопје]] и го издал познатиот [[Душанов законик]]. Царот Душан ја подигнал [[Српска православна црква|Српската црква]] на степен на [[патријаршија]]. По смртта на Душан во [[1355]] година, го наследува син му [[Урош (цар)|Урош]], а српската држава почнува да слабее.
 
== Прогласувањето на Душан за крал ==