Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додадени 274 бајти ,  пред 1 година
== Населби и маала ==
Градот е поделен на неколку маали и тоа: Варош, Будулец, Џиматовци, Горно Тикварци, Долно Тикварци, Мазија, Вакуф, Долна Маала, Муроец, Пичаковци, Шаваец и некои други помали.
[[Податотека:Sv._Petka_vo_Debar_ Petka vo Debar (3).JPG|алт=|лево|мини|Православната црква Св. Петка]]
 
== Знаменитости ==
Податотека:View Debar Macedonia.jpg|Поглед на градот Дебар и Дебарското езеро од браната [[Шпилје]]
Податотека:Manastir-debar.jpg|Рајчичкиот манастир „Св. Ѓорѓи Победоносец“
Податотека:Споменик на Скендербег во ценарот на Дебар.jpg|alt=Споменик на Скендербег во центарот на Дебар|Споменик на [[Скендербег]] во центарот на Дебар
</gallery>
</center>