Разлика помеѓу преработките на „Френсис Бејкон (сликар)“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Bacon by Gray 257.jpg|мини|десно|Портрет на Френсис Бејкон од Реџиналд Греј, 1960 г. [[Национална портретна галериј]], Лондон]]
 
'''Френсис Бејкон''' ({{роден на|28|октомври|19101909}} - {{починал на|28|април|1992}} {{починал во|Лондон|}}) — најпознат англиски [[сликар]] на [[XX век]].
 
== Биографија ==
5

уредувања