Разлика помеѓу преработките на „Јужноафриканска Република“

с
 
== Административна поделба ==
[[Податотека:South_Africa_Provinces_numbered.png|thumb|300px|Карта на деветте покраини во Јужноафриканската Република.]]
Јужноафриканската Република е поделена во '''девет покраини''':
 
# [[Западен Кејп]]¹ ([[Кејптаун]])
# [[Северен Кејп]] ([[Кимберли (ЈАР)|Кимберли]])
# [[Источен Кејп]] ([[Бишо]])
# [[Натал]] ([[Питермарицбург]]²)
# [[Фристејт]] ([[Блумфонтејн]])
# [[Северозападна покраина (ЈАР)|Северозападна]] ([[Мафекинг]])
# [[Гаутенг]] ([[Јоханесбург]])
# [[Мпумаланга]] ([[Нелспруит]])
# [[Лимпопо (покраина)|Лимпопо]] ([[Полокване]])
 
'''¹:''' [[Принц Едвардови Острови|Принц Едвардовите Острови]] се јужноафриканска територија која се смета за дел од Западниот Кејп.
 
'''²:''' Питермарицбург и [[Улунди]] биле два главни града на Натал од 1994 до 2004 година.
 
== Економија ==