Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:ДПМ лого.png|мини|десно|250п|Лого на ДПМ]]
'''Друштво на писателите на Северна Македонија''' (скратено, '''ДПМ''') — професионално здружение на [[писател]]ите од [[Северна Македонија]]. Друштвото е формирано на [[13 февруари]] [[1947]] година,<ref>„ДПМ одбележува 70 години постоење“, ''Дневник'', година XXI, број 6289, вторник, 14 февруари 2017, стр. 17.</ref> од страна на осум писатели: [[Васил Иљоски]], [[Славко Јаневски]], [[Блаже Конески]], [[Ристо Крле]], [[Владо Малески]], [[Димитар Митрев]], [[Иван Точко]], [[Коле Чашуле]] и [[Ацо Шопов]]. За прв претседател на ДПМ е избран [[Блаже Конески]].
 
Претседател на ДПМ во два мандати бил [[Гане Тодоровски]] ([[1969]]-[[1971]] и [[1985]]-[[1986]]). Од јуни [[2004]] до мај [[2006]] на чело на ДПМ бил [[Трајан Петровски]], кој на таа функција дошол на местото на [[Веле Смилевски]]. Од [[мај]] [[2006]] година, функцијата претседател на ДПМ ја вршел [[Јован Павловски]], кој претходно, во два мандата бил на челната позиција на ДПМ.<ref>{{цитирана книга|last=Павловски|first=Јован|title=Друштво на писателите на Македонија 2000-2004: прилози за книжевниот живот во Република Македонија|publisher=Друштво на писателите на Северна Македонија|date=2004|isbn=9789989855061}}</ref> Друштвото го издава и списанието „[[Стожер]]“.
 
==Награди==
Анонимен корисник