Разлика помеѓу преработките на „Хавана“

Додадени 333 бајти ,  пред 2 години
==Хавана како тема во уметноста==
* „Поетот пристига во Хавана“ - циклус песни на шпанскиот поет [[Федерико Гарсија Лорка]].<ref>Федерико Гарсија Лорка, ''Неверна жена''. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982.</ref>
* „Блек енд вајт“ (''Блек энд уаҋт'') - песна на рускиот поет [[Владимир Мајаковски]] од 5 јули 1925 година.<ref>Владимир Мајаковски, ''Песме и поеме''. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 135-139.</ref>
 
== Надворешни врски ==