Разлика помеѓу преработките на „Света Елена (царица)“

нема опис на уредувањето
(Таа е важна личност во историјата поради сопствените достигнувања и активности, а не само затоа што е мајка или жена на некој.)
 
|prayer_attrib=
}}
'''Флавија Јулија Елена''' ({{lang-la|Flavia Iulia Helena Augusta}}), позната уште ѝ како Света Елена, Елена Августа и Елена од Константинопол (250 – 330) е важна личност во историјата на [[христијанство]]то поради големото влијание која го имала врз нејзиниот син. Била сопруга на римскиот император [[Констанциј I Хлор]] и мајка на императорот [[Константин Велики]].
 
[[Податотека:Helena of Constantinople (Cima da Conegliano).jpg|мини|лево|Света Елена со [[Вистински крст|Светиот крст]]]]