Разлика помеѓу преработките на „Рогле“

Додадени 1.239 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-општина={{грбови| +општина={{општинскигрб|))
|-
|}
 
=== Родови ===
Рогле е албанско село.
 
Според истражувањата од 1940тите родови во селото се:
 
* ''Качер (35 к.)'' потекнуваат од фисот [[Круја Зи]] во [[Албанија|северна Албанија]]. Од старото место се иселиле тројца браќа и нивниот внук. Од нив едниот брат со внукот се населил во Рогле. Вториот брат преку Рогле се населил во [[Бојане]], а третиот во кумановското село [[Слупчане]]. Овде се доселиле пред 200 години.
* ''Шкрете или Мемете (1 к.)'' доселени се, но не знаат од каде. Имаат изумрени домаќинства.
* ''Цоке (7 к.)'' доселени се од некое место во [[Албанија|северна Албанија]].<ref>{{Наведена книга|title=Скопски Дервен|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=Српски етнографски зборник|year=1954|isbn=|location=Белград|pages=}}</ref>
 
==Наводи==
{{Наводи}}
2.657

уредувања