Разлика помеѓу преработките на „Амстердам“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (сеуште -> сѐ уште)
с
Во Амстердам има десет станици на Холандската железница (Ns). Пет од нив се меѓуградски- [[Амстердам Слотердајк]], [[Амстердам Југ]], Амстел, [[Бајмар]] и [[Централна станица на Амстердам|Амстердам Централ]]. Станици за локални линии се Lelylaan, RAI, Holendrecht,Muiderpoort and Science Park како и Амстердам Централ. Од централната станица има линии за [[Австрија]], [[Белорусија]], [[Белгија]], [[Чешка]], [[Данска]], [[Франција]], [[Германија]], [[Унгарија]], [[Полска]], [[Русија]], и [[Швајцарија]]. Освен овие линии има и меѓународни линии на Холандската железница ( Амстердам-[[Брисел]]-[[Париз]]-[[Келн]]), Градски ноќни линии (CityNightLine), и Интер сити (InterCityExpress).
Еуролинија има линии на автобуси од железничката станица Амстел во Амстердам до сите дестинации во Европа.
Аеродромот [[Аеродром Амстердам|ШипхолСхипхол]] е одалечен на 20 минути со воз од централната железничка станица. Тоа е најголемиот аеродром во Холандија, петти по големина во Европа и дванаесетти по број на патници во целиот Свет. Тој може да опслужи околу 46 милиони патници годишно и е база на 4 авиопревозници на холандските авиокомпании (KLM, transavia.com, Martinair и Arkefly). Шипхол„Схипхол“ во 2010 година беше четврти аеродром по употребеностмеѓународна од странски патниципрометност.