Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Без свои истражувања“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q4656524 (translate me))
 
„Без свои истражувања“ е еден од трите основни начела за содржината, заедно со [[ВП:НГТ|неутрална гледна точка]] и [[ВП:П|проверливост]]. Заеднички, овие начела го одредуваат типот и квалитетот на материјалот кој е прифатлив во статии. Тие не треба да се толкуваат во изолација од еден на друг и уредниците треба да се запознаат со сите три.
 
 
==Извори==
===Користење на извори===
Информациите во една статија мора да се проверливи од цитираните наводи. Изјавите во статиите општо не треба да се потпрат на нејасни и непостојани пасуси, ниту пак на попатни коментари. Пасусите отворени за многу толкувања треба прецизно да се наведат или избегнат. Краткиот преглед на интензивна расправа треба да биде одраз на заклучоците на авторот на изворот. Создавањето заклучоци кои не се очигледни во наводите е оригинално истражување, без оглед на типот на изворот. Важно е наводите да се цитирани во контекст и на тема.
 
 
{{Начела и напатствија}}