Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 7 бајти ,  пред 9 месеци
с
Отповикани уредувањата на 89.205.125.189 (разговор), враќајќи на последната преработка на ГП
с (Отповикани уредувањата на 89.205.125.189 (разговор), враќајќи на последната преработка на ГП)
Ознака: Отповикување
* „Запис за реката“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 34.</ref>
* „Гладната река“ – приказна на африканското племе [[Коса (племе)|Коса]].<ref>''Бајке са југа Африке''. Београд: Народна књига, 1964, стр. 152-155.</ref>
* „Баладичка за трите реки“ (Baladila''Baladilla de los tres rios'') - песна на шпанскиот поет [[Федерико Гарсија Лорка]].<ref>Федерико Гарсија Лорка, ''Неверна жена''. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 13-14.</ref>
* „На реката“ (to ''To the riverRiver'') - песна на [[Едгар одАлан EdgarПо]] Allanод Poe[[1829]] година.<ref>„На реката“, во: Едгар Алан По, ''Поезија''. Скопје: Македонска книга, 1969, стр. 14.</ref>
* „Човекот и реката“ - песна на македонскиот поет [[Анте Поповски]].<ref>Анте Поповски, ''Дрво што крвави''. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 80.</ref>
* „Ноќем. Сам покрај река“реката“ - песна на македонскиот поет [[Анте Поповски|Анте]] Поповски.<ref>Анте Поповски, ''Дрво што крвави''. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 82-83.</ref>
* „Река“ - песна на македонскиот поет [[Анте Поповски]].<ref>Анте Поповски, ''Дрво што крвави''. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 37.</ref>
* „Кажи ѝ на реката“ - расказ од македонската писателка [[Жанета Станоевска]], од [[2011]] година.<ref>Жанета Станоевска, ''Луѓе, птици и сеништа: Збирка раскази'', Темплум, Скопје, 2011.</ref>