Разлика помеѓу преработките на „Трир“

Одземен 1 бајт ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник
|Bürgermeistertitel = Надградоначалник
}}
'''Трир''' ({{lang-de|Trier}}), {{lang-lb|Tréier}} — [[град]] во покраината [[Рајнска област-Пфалц]], западна Германија, близу границата со [[Луксембург]].
 
Градот е основан е од [[Келти]]те кон крајот на IV век&nbsp;п.н.е. под името ''Тревор''. По три века е освоен од [[стар Рим|Римјаните]], кои го нарекле ''Августа&nbsp;Треверорум'' („град на [[Октавијан Август]] меѓу [[Тревери]]те“), и многумина го сметаат за најстар град во Германија.<ref name="Trier website">{{нмс |url=http://redaktion.trier.de/praefectus/trier?tourist_en |archiveurl=https://web.archive.org/web/20020808151331/http://redaktion.trier.de/praefectus/trier?tourist_en |archivedate=8 август 2002|title=Stadt Trier - City of Trier - La Ville de Trèves &#124; Website of the Municipality of Trier |author=Rathaus der Stadt Trier |publisher=web.archive.org |accessdate=26 август 2015}}</ref>{{refn|Конкуренти за оваа титула се [[Келн]], [[Кемптен]] и [[Вормс]].}} Важи за најстарото [[епископ]]ско седиште северно од [[Алпи]]т. Во [[среден век|средниот век]], изборниот архиепископ на Трир бил важен кнез на црквата кој владеел со територијата од француската граница до реката [[Рајна]]. Архиепископскиот кнез имал исклучително влијание како еден од седумте [[изборен кнез|изборни кнезови]] на [[Свето Римско Царство|Светото Римско Царство]].