Разлика помеѓу преработките на „Помош:Проверка на страници“

с
Откажано уредувањето 3503072 на уредникот Ttfv (разговор)
с (Откажано уредувањето 3503072 на уредникот Ttfv (разговор))
Ознака: Отповикај
{{страница за помош|ПО:ПНС}}
{{најважното|<nowiki>Одредени уредувачи ги проверуваат и обележуваат страниците. Со ова, читателот е информиран дали содржината што ја чита е [[Податотека:FlaggedRevs-1-1.svg</nowiki>|18x18п|link=|alt=]] '''непроверена''', [[Податотека:FlaggedRevs-2-1.svg|18x18п|link=|alt=]] '''проверена''' или [[Податотека:FlaggedRevs-3-1.svg|18x18п|link=|alt=]] '''квалитетна'''.}}
Почнувајќи од април 2010, [[Википедија на македонски јазик]] има нов '''систем за проверка на промените на страниците''' со кој повнимателно се контролира содржината која е видлива за читателите на енциклопедијата. Овој систем се нарекува „'''означени ревизии'''“ ({{lang-en|'''flagged reviews'''}}) и со него одредени корисници (во кои вики-заедницата има доверба) можат јасно да ги обележуваат различните верзии на една страница и да покажат дека тие се прегледани и дека задоволуваат одредени критериуми. Способноста за означување на ревизии го олеснува процесот на одржување на викито, бидејќи е многу појасно кои уредување се нови (и можеби непожелни), а кои се прифатени како конструктивни.
 
409

уредувања