Разлика помеѓу преработките на „Јан Лехоњ“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
(нова страница)
 
 
==Биографија==
Во 1930 година, Лехоњ се преселил во [[Париз]], каде работел како [[дипломат]], а потоа емигрирал во [[Њујорк]]. Во [[САД]] останал до крајот на животот, а животот го завршил со [[самоубиство]].<ref>''Savremena poljska poezija''. Beograd: Nolit, 1964, стр. 25.</ref>
 
==Творештво==