Разлика помеѓу преработките на „Смилковци“

Одземени 762 бајти ,  пред 11 месец
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, селото Смиљковци има 345 жители, од кои 339 [[Македонци]] и 6 [[Срби]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
<br />
 
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години: <ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|184
|194
|143
|128
|87
|14
|14
|10
|}
 
== Општествени институции ==
[[Податотека:Црквата Света Недела (С. Смилковци) 2.jpg|мини|десно|Црквата „Св. Недела“ во Смилковци]]