Разлика помеѓу преработките на „КК АВ Охрид“

Додадени 20 бајти ,  пред 2 години
с
Клубот АВ Охрид бил основан во 2015 година и требал за започне да се натпреварува во Третата лига. Но поради замената на местата со [[КК Црн Дрим|Црн Дрим]] (кој бил [[Втора македонска кошаркарска лига|второлигаш]]), АВ Охрид обезбедил второлигашки статус.<ref>{{cite news |title=Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги |url=http://basketball.org.mk/WBStorage/Files/Bilten1_Seniorskiligi.pdf |accessdate= 15 септември 2016 |publisher=Македонска Кошаркарска Федерација |date=7 септември 2015}}</ref> Во деби сезоната во [[Втора македонска кошаркарска лига 2015/16|Втората лига 2015/16]], клубот го освоил првото место и добил право да учествува во [[Прва македонска кошаркарска лига|Првата лига]].
 
На 30 септември 2019, на пет дена пред почетокотпланираниот почеток на сезоната [[Прва македонска кошаркарска лига 2019/20|2019/20]], управата на АВ Охрид најавила распаѓање на клубот поради финансиски проблеми.<ref>{{cite news |title=Шок: Згасна АВ Охрид, на пет дена до стартот на сезоната! |url=https://web.archive.org/save/https://ekipa.mk/shok-zgasna-av-ohrid-na-pet-dena-do-startot-na-sezonata/ |accessdate=1 октомври 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=30 септември 2019}}</ref><ref>{{cite news |title=НА ПЕТ ДЕНА ПРЕД СТАРТОТ: Чекавме силен АВ Охрид, а клубот „потона“ |url=https://web.archive.org/save/https://sportmedia.mk/2019/09/30/%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%b5%d1%82-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be%d1%82-%d1%87%d0%b5%d0%ba%d0%b0%d0%b2%d0%bc%d0%b5-%d1%81%d0%b8%d0%bb%d0%b5%d0%bd/ |accessdate=1 октомври 2019 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=30 септември 2019}}</ref>
 
==Постигнувања==
* [[Втора македонска кошаркарска лига]](1): 2016