Разлика помеѓу преработките на „Еренбрајтштајн“

Додадени 154 бајти ,  пред 1 година
Од 2002 година, Еренбрајтштајн е дел од [[УНЕСКО]] светското културно наследство [[Rhine Gorge|на горна средна Рајна долина]] .
 
== Местоположба ==
== Локација ==
Еренбрајтштајн се наоѓа на источниот брег на [[Рајна]] во [[Koblenz|Кобленц]] во [[Рајнска област-Пфалц]], [[Германија]] . Таа гледа на сливот на [[Мозел (река)|Мосел]] и Рајна. Врвот на ридот, кој го споделува името, е 118 метри над Рајна. <ref name="Booklet">{{Наведена книга|title=Festung Ehrenbreitstein - Kurzführer (German)|last=Böckling|first=Manfred|publisher=Schnell + Steiner/Rheinland-Pfalz Generaldirektion Kulturelles Erbe|year=2011|isbn=978-3-7954-6394-6|page=}}</ref> {{Rp|2}} Тоа е најсеверната точка на [[УНЕСКО]] на светското културно наследство [[Rhine Gorge|на горна средна Рајна долина]] .
[[Податотека:Koblenz_-_Panorama_von_Festung_Ehrenbreitstein.jpg|центар|мини| Поглед на Кобленц од Фестунг Еренбретејнштајн ]]
 
== Денес ==
Тврдината е отворена за посетители. Тој е поврзан со градот [[Кобленц]] преку Рајна преку жичарница и со наклонет лифт до подножјето на ридот. Еренбрајтштајн има неколку музеи: ''Дом на фотографијата'' (фотографија), ''Дом на'' археологијата (археологија) и ''Ландесмуземе Кобленц'' (привремени изложби). Исто така постои и ''Хаус де Genusses'', прославувајќи регионално производство на вино и нудење на барокни јадење искуство. Постојаните изложби на неколку локацииместа во внатрешноста на тврдината ги покриваат 5000-годишната историја на Еренбрајтштајн. Исто така постојат и гастрономски објекти. Младинскиот хотел Кобленц, со 157 кревети, сè уште зафаќа дел од Еренбрајтштајн. <ref name="DJH Koblenz">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.jugendherberge.de/en/youth-hostels/koblenz410/ShortPortraet|title=DJH Youth Hostel Koblenz in Rhineland-Palatinate, Germany|work=DJH Youth Hostels|accessdate=4 April 2017}}</ref> Тврдината служи како место за разни културни активности, како што се концерти и драми на отворено. <ref name="Website">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.diefestungehrenbreitstein.de/index.php?id=festungehrenbreitstein0|title=Official website (mostly German)|publisher=Generaldirektion Kulturelles Erbe Rheinland-Pfalz|accessdate=16 July 2014}}</ref>
 
== Културни референци ==
[[Категорија:Страници со непрегледан превод]]
[[Категорија:Кобленц]]
[[Категорија:Тврдини во Германија]]
[[Категорија:Замоци во Рајнската област-Пфалц]]