Разлика помеѓу преработките на „Анче Џамбазова“

Додадени 254 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
| деца = Таtjана Џамбазовa <br> [[Игор Џамбазов]]
}}
'''Анче Џамбазова''' (родена во {{роден на|03|Август|1942}} – починала на {{починал на|30|септември|1997}} во [[Скопје]]) — македонска театарска и филмска глумица, најпозната по улогите во [[Мирно лето (филм)|Мирно лето]] и [[Македонски народни приказни (ТВ серија)|Македонски народни приказни]]. Анче Џамбазова е ќерка на глумецот [[Петре Прличко]], сопруга на компизиторот [[Александар Џамбазов]] и мајка на шоуменот [[Игор Џамбазов]]. и архитект/технологист [[Татјана Џамбазова]]
 
Документарец за Анче Џамбазова:
2019, Гоце Трајковски, Миле Гроздавоски
https://www.youtube.com/watch?v=3EJ80XiAjHo
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Џамбазова, Анче}}
Анонимен корисник