Разлика помеѓу преработките на „Нептун“

Додадени 37 бајти ,  пред 10 месеци
промена на други верзии на истите слики на Нептун обработени за да бидат поблиску до вистинските бои
(промена на други верзии на истите слики на Нептун обработени за да бидат поблиску до вистинските бои)
| name = Нептун
| symbol = [[File:Neptune symbol.svg|20px]]
| image = Neptune Full- Voyager 2 (29347980845) flatten crop.jpg
| caption = [[Голема темна дамка]] и нејзиниот светол придружник, на западниот предел исто така се видливи светлата дамка наречена Скутер и нејзината мала придружна темна дамка.
| discovery_ref = <ref name="Hamilton">{{cite web |first=Calvin J. |last=Hamilton |date=4 August 2001 |url=http://www.solarviews.com/eng/neptune.htm |title=Neptune |publisher=Views of the Solar System |accessdate=13 August 2007}}</ref>
 
== Физички карактеристики ==
[[Податотека:Neptune, Earth size comparison 2b.jpg|лево|мини|200x200пкс|Споредба помеѓу Земјата и Нептун]]
Масата на Нептун од 1.0243 × 1026 кг е средна помеѓу Земјата и поголемите [[Гасовит џин|гасни џинови]]: тоа е 17 пати повеќе од Земјата, но само 1/19-та од онаа на [[Јупитер]]. Неговата [[гравитација]] на 1 бари е 11,15 м / с2, 1,14 пати поголема од површината на Земјата, а ја надминува само Јупитер.Екваторскиот радиус на Нептун од 24.764 км е речиси четири пати поголем од оној на Земјата.<ref>{{cite web |url=http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/factsheet/neptunefact.html |title=Neptune Fact Sheet |publisher=NASA}}</ref> Нептун, како [[Уран (планета)|Уран]], е [[мраз-гигант]], подкласа на [[џиновска планета]], бидејќи тие се помали и имаат повисоки концентрации на испарувања од Јупитер и [[Сатурн (планета)|Сатурн]].<ref name=Boss>{{cite journal |first=Alan P. |last=Boss |title=Formation of gas and ice giant planets |journal=Earth and Planetary Science Letters |date=2002 |volume=202 |issue=3–4 |pages=513–23 |doi=10.1016/S0012-821X(02)00808-7 |bibcode=2002E&PSL.202..513B}}</ref> Во потрага по [[екстрасоларни планети]], Нептун се користи како метод: откриени тела со слична маса често се нарекуваат "Нептуни",<ref>{{cite news |first=C. |last=Lovis |author2=Mayor, M. |author3=Alibert Y. |author4=Benz W. |date=18 May 2006 |url=http://www.eso.org/public/news/eso0618/ |title=Trio of Neptunes and their Belt |publisher=[[European Southern Observatory|ESO]] |accessdate=25 February 2008}}</ref> исто како што научниците се однесуваат на различни екстрасоларни тела како "Јупитерс".
 
1

уредување