Разлика помеѓу преработките на „Средношколски мјузикл 3: Сениорска година“

Секција Синопсис.
(Секција Синопсис.)
| imdb_id = 0962726
}}
 
'''Средношколски мјузикл 3: Сениорска година''' ([[англиски јазик|англиски]]: '''High School Musical 3: Senior Year''') е [[мјузикл]] – [[комедија]] [[тин|тинејџерски]] [[филм]] од [[2008]] год. Премиерата на филмот е најавена за [[24 октомври]] [[2008]] год.
 
== Синопсис ==
Овој пат нашите јунаци се соочуваат со фактот дека сега се во последната година во средно училиште и дека кога таа ќе заврши сите ќе отидат на различни страни. Трој и Габриела се најпогодени од овој факт. Габриела се обидува да најде начин да си го продолжи животот иако неможе да го замисли без Трој. Трој пак незнае ни каде му местото во светот на возрасните се додека не дојде едно младо момче Џими Зара кое сака да стане многу добар кошаркар. Што се однесува до Шарпеј таа сфаќа дека детските денови дојдоа до крај и дека е време да стане позната и да зачекори на црвениот килим. Почнува да паѓа во депресија бидејќи сака холивудска кариера, тука е и нејзиниот верен брат Рајан кој конечно најде начин да се ослободи од нејзината сенка. Тој почнува да и се противи на нејзините идеи и наредби и почнува да ја користи штотуку стекнатата самодоверба. Шарпеј е подготвена за пролетниот мјузикл кој го подготвува кој друг ако не г-ѓа Дарбус. Но овој пат Шарпеј не се подготвува само за тоа таа има и големи идеи за матурската вечер за која е задолжена најдобрата организаторка Тејлор МекКиси. Тејлор ги поминува последните денови со Габриела и со подготовка на училишниот алмонах а и со матурската вечер. Но таа е загрижена дали конечно Чед ќе ја забележи како што треба а не несериозно како и од сега и чека покана од него за матурската вечер. Келси пак има искомпонирано нови песни за сите но овој пат некој сосема неочекуван ќе ја забележи а тоа е Рајан Еванс. Џејсон нејзиното момче не е многу загрижено за нејзината дружба со Рајан бидејќи го смета за чуден и многу педерастичен. Но Рајан оваа година е полн со самодоверба и решава да ја освои Келси без разлика на околностите. Џејсон има нови рецепти и идеи да ја освои Шарпеј но дали е тоа возможно и која е неговата партнерка за матурата. Марта Кокс е полна со нови танцувачки вештини и има само едно на ум оваа година: да направи нешто со што ќе ја запаметат засекогаш. Шарпеј е подготвена за нова кариера а станува се посигурна во тоа кога се појавува Тиара Голд. Тиара е „мини-Шарпеј“ и е во прва година таа е опседната со Шарпеј и Шарпеј станува нејзина учителка за како да стане модерна, популарна и најсакана што во превод е како да стане „шмизла“. Дали Трој и Габриела ќе најдат начин да не се разделат по завршетокот на училиштето, дали Рајан конечно ќе ја искористи новата самодоверба и ќе се тргне од сенката на сестра му и ќе стане индивудиа а не „кученце на Шарпеј“, дали Шарпеј ќе успее да остави најголем впечаток на матурската и конечно ќе ја почне својата кариера, дали Чед ќе одлучи каде му е местото на овој свет и дали ја сака Тејлор, дали Тејлор покрај обврските со организацијата ќе успее да го земе Чед како нејзин партнер на матурата и дали „Дивите мачки“ ќе најдат начин да ја направат и оваа година незаборавна останува да погледнеме кога филмот ќе излезе во кината.
 
==Актерска екипа==