Мерано: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
{{Инфокутија Општина во Италија|name=Мерано<br />Merano|official_name=Stadtgemeinde Meran<br/>Општина Мерано|native_name={{native name|lld|Maran}}|image_skyline=Blick über Meran nach Nordwesten.jpg|imagesize=|image_alt=|image_caption=|image_shield=Merano-Stemma.svg|shield_alt=|image_map=|map_alt=|map_caption=|pushpin_label_position=|pushpin_map_alt=|coordinates={{coord|46|40|N|11|10|E|type:city(99299)_region:IT-BZ|display=inline,title}}|coordinates_footnotes=|region=[[Trentino-Alto Adige/Südtirol]]|province=[[Јужен Тирол]] (BZ)|frazioni=Altstadt (Centro), Obermais (Maia Alta), Untermais (Maia Bassa), Gratsch (Quarazze), Sinich (Sinigo), Labers|mayor_party=[[Greens (South Tyrol)|VGV]]|mayor=Paul Rösch|area_footnotes=|area_total_km2=26.34|population_footnotes=|population_total=40500|population_as_of=31-3-2018|population_demonym=Meranese/Meraner|elevation_footnotes=|elevation_m=325|saint=St Nicholas|day=December 6|postal_code=39012|area_code=0473|website={{Official website|http://www.comune.merano.bz.it}}|footnotes=}}
'''Мерано''' ( UK : / m ə r ɑː n oʊ /, <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/merano|title=Merano|work=[[Collins English Dictionary]]|publisher=[[HarperCollins]]|accessdate=28 May 2019}}</ref> US : / m eɪ - /, <ref>{{MerriamWebsterDictionary|Merano}}</ref> Italian:  или '''Меран''' ( German: ) е град и ''општина'' во Јужен Тирол, северна Италија. Општо земено, најдобро позната по своите спа центри, и се наоѓа во рамките на котлина, опкружен со планини на височина до {{Convert|3335|m|0}} [[Надморска височина|над морското ниво]], на влезот на долината Пасиер и Виншгау .
 
Во минатото, градот бил популарно место на живеење за неколку научници, литературни луѓе и уметници, меѓу кои [[Франц Кафка]], [[Езра Паунд]], Пол Лазарсфелд, како и [[Елизабета Баварска|царицата Елизабета од Австрија]], која ја ценела нејзината блага [[клима]] .
13.801

уредување