Разлика помеѓу преработките на „Долногермански јазик“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
сум ги средил некои линкови
(see de:Niedersächsisch)
(сум ги средил некои линкови)
|мапа=
}}
'''долносаксонски јазик''' ([[германски јазик]] ''Niedersächsisch'') е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[Западни германски јазици|западногерманските јазици]] и се говори во [[северна [[Германија]] и [[источна [[Холандија]]. Според некоја лингвистичка категоризација, овој [[јазик]] го опфаќа нискофраначкиот јазик и нискосаксонскиот јазик. Овој јазик се зборува од страна на околу 3 000 000 луѓе.
 
[[Категорија:Индоевропски јазици]]
Анонимен корисник