Разлика помеѓу преработките на „Оливер Бирхоф“

Додадени 483 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox football biography 3-retired
|name = Оливер Бирхоф
|image = [[File:Oliver Bierhoff, Germany national football team (03).jpg|200px|]]
|image_size = 250px
|fullname = Оливер Бирхоф
|height = {{height|m=1.91}}
|birth_date = {{birth date and age|1968|5|1|df=y}}
|birth_place = [[Карлсруе]], Западна Германија
|currentclubnationality = {{fbflagsport|FRG}} [[Западна Германија]]<br>{{flagsport|GER}} [[Германија]] (Деловенод менаџер1990)
|currentclub = {{fb|Германија}} (деловен менаџер)
|position = {{Football/FW}}
|retired = 2003
|years1 = 1986–1988 | caps1 = 31 | goals1 = 4 | clubs1 = {{Fb team Uerdingen}}
|years2 = 1988–1990 | caps2 = 34 | goals2 = 6 | clubs2 = {{Fb team HSV}}
|years8 = 2001–2002 | caps8 = 18 | goals8 = 5 | clubs8 = {{Fb team Monaco}}
|years9 = 2002–2003 | caps9 = 26 | goals9 = 7 | clubs9 ={{Fb team Chievo}}
|nationalyears2nationalyears1 = 1996–20021988–1990 | nationalcaps2nationalcaps1 = 7010 | nationalgoals2nationalgoals1 = 377 | nationalteam2nationalteam1 = {{flagiconflagsport|ГерманијаFRG}} [[Фудбалска репрезентација на Западна Германија под 21 година|Западна Германија 21]]
|totalcaps = 443 | totalgoals = 188
|nationalyears1nationalyears2 = 1988–19901996–2002 | nationalcaps1nationalcaps2 = 1070 | nationalgoals1nationalgoals2 = 737 | nationalteam1 nationalteam2 = {{flagiconflagsport|ГерманијаGER}} [[Фудбалска репрезентација на Западна Германија под 21 година|Западна Германија 21]]
|nationalyears2 = 1996–2002 | nationalcaps2 = 70 | nationalgoals2 = 37 | nationalteam2 = {{flagicon|Германија}} [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]]
}}
 
'''Оливер Бирхоф''' ( германски изговор:ˈɔlɪvɐ ˈbiːɐ̯hɔf ; роден на 1 мај 1968 година) е пензиониранпоранешен [[Германија|германски]] поранешен [[Фудбал|фудбалер,]], кој го постигнал првиот [[златен гол]] во историјатаиграл на меѓународниотпозицијата фудбал{{Football/FW/player}}. за [[Фудбалска репрезентација на Германија|Германија]] во финалето на [[Евро 96]] , со што ја дефинира својата кариера и го зацврстил во меѓународниот центар на внимание.
 
Тој го постигнал првиот [[златен гол]] во историјата на репрезентативниот фудбал, во дресот на [[Фудбалска репрезентација на Германија|германската репрезентација]] во финалето на [[Европско првенство во фудбал 1996|Европското првенство 1996]], со што и ја додел титулата на својата земја.
Голем, силен и плоден стрелец, најчесто бил познат по своите одлични способности во воздухот, и како [[Напад (фудбал)|човек]] гол, со тоа што можел да ги долови сите шанси за гол. <ref name="acmilan.com">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.acmilan.com/en/oliver-bierhoff|title=A.C. Milan Hall of Fame: Oliver Bierhoff|work=acmilan.com|accessdate=2 April 2015}}</ref>
 
==Технички карактеристики==
ГолемВисок, силен и плоден стрелец, најчесто бил познат по своите одлични способности за игра во воздухот,. иПоради какоовие [[Нападкарактеристики (фудбал)|човек]]често голбил користен како таканаречен "таргетмен", со тоа што можел да ги долови сите шанси за гол. <ref name="acmilan.com">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.acmilan.com/en/oliver-bierhoff|title=A.C. Milan Hall of Fame: Oliver Bierhoff|work=acmilan.com|accessdate=2 April 2015}}</ref>
 
== Клупска кариера ==
 
== Репрезентативна кариера ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Состав на Германија на СП фудбал 1998}}
 
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Римокатолички христијани од Германија]]