Јан Весели: Разлика помеѓу преработките

Одземени 37 бајти ,  пред 2 години
с (ставена Категорија:Чешки кошаркари користејќи го HotCat)
 
=== НБА ===
Јан Весели бил избран во првото коло [[НБА Драфт|од НБА драфтот за]] [[2011]] [[НБА Драфт|година]] како шести избор од страна на [[Вашингтон Визардс|Вашингтон везарди]] . <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.nba.com/draft/2011/|title=Irving goes No. 1 to Cleveland|work=NBA.com|accessdate=31. 5. 2012.}}</ref> <ref>[http://www.nba.com/playerfile/jan_vesely/index.html?nav=page NBA.com Retrieved 3/6/12 12:59 AM EST], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> На [[9 април]] [[2012|2012 година]] Јан Весели го остварил својот прв дабл-дабл учинок, запишал 11 поени и скокови во натпревар со Шарлот Бобкетс . <ref>[http://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.php?yyyy=2012&mm=04&dd=10&nav_id=599074 Prvi "dabl-dabl" Jana Veselog], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> Јан Весели ги продолжил своите добри игри против Бобкетс и [[23 април|на [[23 април]] [[2012|2012 година]] остварувајќи рекорд во кариерата, постигнувајќи 16 поени. <ref>[http://sport.blic.rs/Kosarka/NBA/213563/Rekord-karijere-Veselog-San-Antonio-prvi-na-Zapadu-Filadelfija-u-plej-ofu Rekord karijere Veselog, San Antonio prvi na Zapadu, Filadelfija u plej ofu], Приступљено 4. 5. 2013.</ref> Во својата прва сезона тој во просек постигнувал 4,7 поени и 4,4 скока по натпревар.
 
Февруари 2014 година направил трансвер во Денвер . <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://mondo.rs/a664674/Sport/Kosarka/Veseli-u-Denveru.html|title=Veseli u Denveru!|date=20. 2. 2014|publisher=mondo.rs|accessdate=24. 3. 2014}}</ref>
 
=== Враќање во Европа ===
Почетокот на август 2014 година потпишал двегодишен договор со турскиот Фенербахче . <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.b92.net/sport/kosarka/vesti.php?yyyy=2014&mm=08&dd=05&nav_id=884915|title=Jan Veseli prešao u Fenerbahče|date=5. 8. 2014|publisher=b92.net|accessdate=5. 8. 2014}}</ref>
 
== Личен живот ==
[[Податотека:Jan_Vesely.jpg|десно|мини|324x324пкс| Весели во дресот на Партизан ]]
Јан Весели потекнувал од спортско семејство. Неговиот татко бил кошаркар и неговата мајка била [[Одбојка|одбојкарка]] . <ref name="Sportal">Sportal.rs: [https://web.archive.org/web/20120323093510/http://www.sportal.rs/news.php?id=20552 Jan Veseli: Od Duleta sam mnogo naučio] (February 7th 2010)</ref> Неговата помлада сестра <ref name="Kapija">eKapija.com: [http://www.ekapija.com/website/sr/page/312840 Jan Vesely, košarkaš Partizana – veselje se širi na sve strane] (May 7th 2010)</ref> и неговата девојка се занимаваат со кошарка. <ref name="Mondo5">Mondo: [http://www.mondo.rs/s209292/Sport/Sport/Kosarka/Veseli_srecan_ti_put.html Veseli, srećan ti put!] (June 16th 2011)</ref>
 
== Успеси ==
* Идеален тим на Евролигата - Прва постава (3): 2015/16, 2017/18, 2018/19 .
* Најдобар млад играч во изборот на ФИБА Европа (1): 2010 година.
* Учесник на Ол-стар шампионатот на Турција (2): 2015, 2016 година.
 
== Наводи ==
[[Категорија:Родени во 1990 година]]
[[Категорија:Чешки кошаркари]]