Разлика помеѓу преработките на „Сорбона (универзитет)“

ситна поправка
с (Виолетова ја премести страницата Сорбона на Сорбона (универзитет))
(ситна поправка)
[[Податотека:Coat_of_arms_of_the_University_of_Paris.svg|десно|мини|220x220пкс| Историскиот грб на Универзитетот во Париз ]]
[[Податотека:Sorbonne_DSC09369.jpg|десно|мини|200x200пкс| Парискиот универзитет денес]]
'''Париски универзитет''', познат и само како '''Сорбона''' ({{Lang-fr|Université de Paris, Sorbonne}}) е [[универзитет]] во [[Париз]], основан од [[1253|1253Робер годинаде Сорбон]] основанво од1253 Роберт де Сорбонгодина. Прво, тој изградил зграда со црквата[[црква]] за да ги олесни [[Теологија|теолошките]] студии на сиромашните ученици. Од сите стари градби на Сорбона, останала само црквата.<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 140.</ref> Универзитетот бил активен во периодот од 1150–1793 година, и во 1806–1970 година.
 
== Избрани студенти ==
УченитеПознати студенти на овој универзитет се: Данс[[Нанс Скот ]], [[Марија Кири]] , [[Пјер Кири]] , [[Жак Дерида]] , [[Ибрахим Ругова ]], [[Пол Пот]] , [[Андре Бретон]] , [[Симон де Бовоар|Симон де Боваар]] , [[Марина Цветаева]] , [[Анри Поенкаре]] , [[Ирен Жолио - Кири|Ирена Золио Кири]] , [[Александар Алехин]] и [[Жан Мишел Атлан]]. Исто така, на Сорбона студирале: [[Михаило Петровиќ-Алас|Михаило Петровиќ Алас]], Милан Недељковиќ, [[Вељко Влаховиќ]], [[Власта Петковиќ]], [[Радомир Лукиќ]], [[Оскар Давичо]], [[Станислав Винавер]], Филип Христиќ, [[Сретен Жујовиќ]], Ранко Радовиќ, Јован Ристиќ, Воислав Вељковиќ, Јеврем Грујиќ, Милован Јанковиќ, [[Коча Поповиќ]] и Олга Луковиќ-Пјановиќ.
 
Тука тие ги студирале или ги бранеле своите докторати, а [[Михаило Петровиќ-Алас|Михаило Петровиќ Алас]], Милан Недељковиќ , Вељко Влаховиќ , Власта Петковиќ , Радомир Лукиќ , Оскар Давичо , Станислав Винавер , Филип Христиќ , Сретен Жујовиќ , Ранко Радовиќ , Јован Ристиќ , Воислав Вељковиќ , Јеврем Грујиќ , Милован Јанковиќ , [[Коча Поповиќ]] и Олга Луковиќ-Пјановиќ .
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.sorbonne.fr/ Официјална презентација]
* [http://lamop-vs3.univ-paris1.fr/studium/ Projet Studium Parisiense] : база на податоци за членовите на Универзитетот во Париз од 11-ти до 16-тиот век