Разлика помеѓу преработките на „ФК Шкендија Тетово“

нема опис на уредувањето
лого = [[Податотека:FK Shkendija 79.gif|100px]]|
целосно име = Фудбалски клуб Шкендија Тетово |
основан = {{Start date and age|df=yes|1979|8|27}} |
терен = [[Градски стадион Тетово]] |
капацитет = 15.000 |
претседател = Љуљзим Имери|
тренер = Ќатип Османи |
лига = [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Прва македонска лига]] |
сезона = [[Прва фудбалска лига на Македонија 2018/2019|2018/2019]] |
}}
 
'''ФК Шкендија''' ({{lang-sq|KF Shkëndija}}, во превод: ''Искра''<ref>[http://recnik.off.net.mk/recnik/albanski-makedonski/*shkend* shkëndij/ë,-a] — Албанско-македонски речник, off.net</ref>) — [[фудбал]]ски клуб од [[Тетово]], [[Република Македонија|Македонија]], формирансоздаден вона 27 август [[1979]] година.<ref>{{cite news |title=На тетовци не им е до славење: Шкендија вчера наполни 40 години… |url=https://web.archive.org/save/https://sportmedia.mk/2019/08/28/%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d0%b5%d1%82%d0%be%d0%b2%d1%86%d0%b8-%d0%bd%d0%b5-%d0%b8%d0%bc-%d0%b5-%d0%b4%d0%be-%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%b5%d1%9a%d0%b5-%d1%88%d0%ba%d0%b5%d0%bd%d0%b4%d0%b8%d1%98%d0%b0/ |accessdate=14 септември 2019 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=28 август 2019}}</ref> Моментално игра во [[Прва македонска лига (фудбал)|Првата македонска фудбалска лига]]. Своите натпревари ги игра на [[Градски стадион Тетово|Градскиот стадион]] во Тетово. Клубот е освојувач на Првата лига во сезоните [[Прва фудбалска лига на Македонија 2010/2011|2010/11]], [[Прва фудбалска лига на Македонија 2017/2018|2017/2018]] и [[Прва фудбалска лига на Македонија 2018/2019|2018/2019]], и на [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот на Македонија]] во [[Македонски куп во фудбал 2015/2016|2015/16]] и [[Фудбалски куп на Македонија 2017-2018|2017/18]].
 
== Наводи ==