Кашлица: Разлика помеѓу преработките

Одземени 192 бајти ,  пред 2 години
Бришење на "VickCoughDrops.jpeg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Infrogmation поради: per del req.
(Бришење на "VickCoughDrops.jpeg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Infrogmation поради: per del req.)
 
[[File:Cough medicine.jpg|мини|центар|400п|Лек за смирување на кашлица]]
За правилно лекување на кашлицата мора да се одреди нејзиниот извор. Ако таа е предизвикана од некоја примарна болест ([[тумор]], астма, срцево заболување итн.), тогаш лекувањето се насочува кон болеста, со што исчезнува и кашлицата. Во случај на бактериска инфекција се употребуваат антибиотици, а при суво и често кашлање со проѕирен секрет се препорачува симптоматска терапија, т.е. лекови против кашлањето (''антитусици''). Тие го намалуваат рефлексот за кашлање на локално или централно ниво. Овие лекови вообичаено се даваат при неподносливи напади на кашлање кое го оневозможуваат нормалното секојдневно живеење на болниот или му го нарушуваат сонот. Ако искашлувањето е отежнато се даваат [[муколитици]] (синтетички или на природна база), со цел да се олесни искашлувањето. Во случај на алергиско воспаление на слузницата на дишните патиштa се применуваат [[антихистаминици]] и инхалациски [[кортикостероиди]]. На болните од астма им се дава и бронходилататор кој ги шири бронхиите. Во лекувањето на кашлицата посебно место има медицинската [[инхалациска терапија]] при што со инхалирање разни медицински раствори се решава проблемот со кашлањето.<ref>„Инхалациската терапија дава најдобри резултати“, ''Здравје'', понеделник, 3 ноември 2014, стр. 7.</ref>
 
[[File:VickCoughDrops.jpeg|мини|десно|350п|антисептик за намалување на воспаление на грлото кое предизвикува кашлица]]
 
== Наводи ==