Разлика помеѓу преработките на „Акад“

Додадени 988 бајти ,  пред 11 година
с
+interwikis, kategorija, slika
(Нова страница: АКАД - Северните обласнти на Месопотамија биле населени од семитски премиња кои ја создале'' А...)
 
с (+interwikis, kategorija, slika)
[[Слика:Stele Naram Sim Louvre Sb4.jpg|right|220px]]
АКАД - Северните обласнти на Месопотамија биле населени од семитски премиња кои ја создале'' Акадската цивилизација''. Оваа цивилизација се развивала паралелно со Сумерите. Жителите на Акад зборувале јазик различен од Сумерите. Населението се занимавало со земјоделство. Најголемате моќ ја достигнале во времето на кралот СРГОН l (околу 2369-2314 година пр.н.е.). Тој успеал да ги обедини северните области и потоа да гизавладее и јужните краеви, а себеси се нарекол ''„крал на четирите страни на светот“''
 
АКАД'''Акад''' -([[Сумерски Севернитејазик|Сумерски]]: ''Agade'') вил северните обласнти на Месопотамија биле населени од семитски премиња кои ја создале'' Акадската цивилизација''. Оваа цивилизација се развивала паралелно со Сумерите. Жителите на Акад зборувале јазик различен од Сумерите. Населението се занимавало со земјоделство. Најголемате моќ ја достигнале во времето на кралот СРГОН l (околу 2369-2314 година пр.н.е.). Тој успеал да ги обедини северните области и потоа да гизавладее и јужните краеви, а себеси се нарекол ''„крал на четирите страни на светот“''
 
[[Категорија:Историја на Ирак]]
 
[[als:Akkad]]
[[am:አካድ]]
[[ar:أكد]]
[[bs:Akad]]
[[bg:Акадско царство]]
[[ca:Akkad]]
[[cs:Akkadská říše]]
[[da:Akkad]]
[[de:Akkad]]
[[en:Akkadian Empire]]
[[et:Akad]]
[[es:Imperio Acadio]]
[[eo:Akado]]
[[fa:اکد]]
[[fr:Empire d'Akkad]]
[[gl:Acad]]
[[ko:아카드]]
[[hr:Akadsko carstvo]]
[[it:Impero accadico]]
[[he:האימפריה האכדית]]
[[ka:აქადი]]
[[lt:Akadas]]
[[hu:Akkád Birodalom]]
[[nl:Akkad]]
[[ja:アッカド]]
[[no:Det akkadiske rike]]
[[oc:Agadé]]
[[pl:Imperium akadyjskie]]
[[pt:Acádia (Mesopotâmia)]]
[[ro:Akkad]]
[[ru:Аккад]]
[[simple:Akkad]]
[[sk:Akkad (mesto)]]
[[sr:Акад]]
[[sh:Akadsko Carstvo]]
[[fi:Akkad]]
[[sv:Akkad]]
[[ta:அக்காத்]]
[[tr:Akadlar]]
[[uk:Аккад]]
[[ur:اکادی]]
[[zh:阿卡德]]
2.135

уредувања