Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
| exofficio = територијална заедница
}}
'''[[Франција]]''' се дели на '''18 региони''' ({{lang-fr|régions}}), од кои 13 се матични (континентални), а 5 се [[прекуморски регион|прекуморски]].<ref name="INSEE">{{нмс |url=http://www.insee.fr/fr/methodes/nomenclatures/cog/carte_regions.asp |title=Carte des Régions |publisher=[[INSEE]] |accessdate=29 септември 2009}}</ref>. Матичните региони (во кои спаѓа и островот [[Корзика]]) се делат на 2 до 13 [[департмани во Франција|департмани]], додека пак прекуморските имаат по еден, па затоа се нарекуваат и „прекуморски департмани.
 
Поимот „регион“ е утврден со Законот за децентрализација од 2 март 1982 г. во кој се пропишува правниот статус на регионите. Во 2016 г. нивниот број е намален од 27 на 18 со спојување.