Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

с
нема опис на уредувањето
с
| map = {{Региони во Франција-Карта}}
 
| category = [[Унитарнаунитарна држава]]
| territory = [[Франција]]
| start_date =
| subdivision = [[Департмани во Франција|департман]]
| status = [[прекуморски регион]] (5)
| exofficio = [[територијална заедница]]
}}
'''[[Франција]]''' се дели на '''18 региони''' ({{lang-fr|régions}}), од кои 13 се матични [[Корзика]], а 5 се [[прекуморски француски региони|прекуморски]]<ref name="INSEE">{{нмс |url=http://www.insee.fr/fr/methodes/nomenclatures/cog/carte_regions.asp |title=Carte des Régions |publisher=[[INSEE]] |accessdate=2009-09-29}}</ref>. Матичните региони (во кои спаѓа и островот [[Корзика]]) се делат на 2 до 13 [[департмани во Франција|департмани]], додека пак прекуморските имаат по еден, па затоа се нарекуваат и „прекуморски департмани.