Разлика помеѓу преработките на „КК Ангели“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
 
 
==Историја==
За сезоната 2015/16, клубот [[КК Апаве|Вардар Апаве]] кој бил учесник во [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората лига]], му го отстапил своето место на Ангели.<ref>[http://basketball.org.mk/WBStorage/Files/Bilten1_Seniorskiligi.pdf Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги] basketball.org.mk 7 септември 2015</ref> Во сезоната [[Втора македонска кошаркарска лига 2018/19|2018/19]], Ангели се натреварувал во Втората лига - Запад, во која завршил на првото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Ангели стигнал до полуфиналето и таму бил елиминиран. Но, по покана на [[Кошаркарска Федерација на Македонија|Кошаркарската Федерација на Македонија]], клубот Ангели во август бил поканет како пополнувањето во [[Прва македонска кошаркарска лига 2019/20|Првата лига 2019/20]]. Ангели веднаш ја прифатил поканата во [[Прва македонска кошаркарска лига|Првата лига]].<ref>{{cite news |title=КК Ангели прифати – ќе игра во Првата лига |url=https://web.archive.org/web/20190823191423/https://ekipa.mk/kk-angeli-prifati-ke-igra-vo-prvata-liga/ |accessdate=23 август 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=23 август 2019}}</ref><ref>{{cite news |title=Ангели ја прифати поканата за Прва лига: Се чека „зелено светло“ за салата |url=https://web.archive.org/save/https://sportmedia.mk/2019/08/23/%d0%b0%d0%bd%d0%b3%d0%b5%d0%bb%d0%b8-%d1%98%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%84%d0%b0%d1%82%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%ba%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b2%d0%b0-%d0%bb%d0%b8%d0%b3/ |accessdate=23 август 2019 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=23 август 2019}}</ref> Но во понатамошните предсезонски промени, од страна на Македонскатамакедонската федерација, било одлучено Ангели да не добие прволигашка виза.<ref>{{cite news |title=Првата лига со 11 тима, нема бараж дуел Шкупи – Ангели |url=https://web.archive.org/save/https://sportmedia.mk/2019/09/10/%d0%bf%d1%80%d0%b2%d0%b0-%d0%bb%d0%b8%d0%b3%d0%b0-%d1%81%d0%be-11-%d1%82%d0%b8%d0%bc%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%bc%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b6-%d0%b4%d1%83%d0%b5%d0%bb-%d1%88%d0%ba%d1%83%d0%bf/ |accessdate=11 септември 2019 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=10 септември 2019}}</ref>
 
==Кошаркарска школа==