Пикардија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 89 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (отстранета Категорија:Горна Франконија; додадена Категорија:Горна Франција користејќи го HotCat)
сНема опис на уредувањето
|departments = 3
|dept1 = [[Ена (департман)|Ена]]
|dept2 = [[Оаза (департман)|ЕнаОаза]]
|dept3 = [[Сома (департман)|Сома]]
|NUTS = FR2
Историската [[Провинции во Франција|провинција]] [[Пикардија (провинција)|Пикардија]] се протегала северно од Нојон до [[Кале]], низ целиот департман [[Сома (департман)|Сона]] и северно од департманот [[Ена (департман)|Ена]]. Провинцијата Артоа (областа Арас) ја делела Пикардија од Француска Фландрија.
 
Денес, современиот регион Пикардија не го вклучува брегот од Берк до Кале, преку Булоња (Булоне), кој денес е во регионот [[Север-Па де Кале]], но ги вклучува краевите (''pays'') [[Бовези]], Валоа, Нојоне, Лан, Соасоне, Омоа на југ од [[Департмани на Франција|департманите]] [[Ен (департман)|Ен]] и [[ОазОаза (департман)|Оаза]].
 
==Географија==
Пикардското културно наследство вклучува некои од најубавите готски цркви (Катедралите во Амјен и Буве), изразена локална гастрономија (''ficelle picarde'', ''flamiche aux poireaux'', ''tarte au maroilles''), пиво и традиционални игри и спортови како ''longue paume'' (претходникот на тенисот), како и ''пикардските танци''.
==Демографија==
Според пописите помеѓу 1990 и 1999, населението на [[ОазОаза (департман)|Оаза]] се зголемувало за 0,61% годишно (речиси двојно побрзо од Франција во целина) додека департманот [[ЕзнЕна (департман)|Ена]] бележи намалување на населението додека пак во Сома сосем малку било во пораст (за 0,16% годишно). Денес, 41,3% од популацијата на Пикардија живее во департманот [[Оаз]]Оаза.
==Администрација==
Претседател на Регионалниот совет е [[Клод Геверк]], припадник на [[Социјалистичка партија (Франција)|социјалистите]] кој е на истата функција од 2004.
Од 2008, градоначалник на градот [[Амјен]], главен град на регионот, е [[Социјалистичка партија (Франција)|социјалистот]] [[Жил Демеји]].
==Поголеми градови==
[[File:Abbaye d'Ourscamp (Oise) li'nfirmerie des moines.JPG|thumb|Опатијта во([[Оаз]]) Оаза]]
*[[Абевил]]
*[[Амјен]]