Отвори го главното мени

Промени

Додадени 1.785 бајти ,  пред 3 месеци
Создадена страница со: {{Вештачки сателит|центар| |име=Космос-2229 |производител= |тип на мисија=Биоексперимен...
{{Вештачки сателит|центар|
|име=Космос-2229
|производител=
|тип на мисија=Биоекспериментален сателит
|датум на лансирање=[[29 декември]] [[1992]]
|ракета-носач=Сојуз
|место на лансирање=[[Плесецк]], [[Русија]]
|крај на мисијата=
|Маса=6000
|Вид на орбита=ниска орбита околу Земјата
|инклинација на орбитата=62,8
|орбитален период=
|апоапсида=393
|периапсида=225
|меѓународна ознака=1992-095A
}}
'''Космос-2229''', ('''Бион-10''' и '''Биокосмос-10''') — еден од преку 2400-на [[Советски Сојуз|советски]] [[вештачки сателит]] лансиран како дел од [[Космос (програма)|програмата Космос]].

Сателитот бил наменет за биолошки истражувања. Во проектот учествувале 9 земји и ЕСА. Било експериментирано на: 2 [[мајмун]]и, [[инсекти]], [[водоземци]], билки и клетки.

== Поврзано ==
* [[Космос (програма)]]

== Литература ==
* [https://web.archive.org/web/20120402034924/http://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/spacecraftDisplay.do?id=1992-095A НАСА подаци о сателиту]

== Надворешни врски ==
* [http://www.planet4589.org/space/log/satcat.txt Подаци о сателитима у облику табеле]

{{Сателити Космос-22}}

[[Категорија:Вештачки сателити Космос]]