Разлика помеѓу преработките на „Космос-2044“

Додаден 11 бајт ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Вештачки сателит|центар| |име=Космос-2044 |производител= |тип на мисија=биоексперимен...)
 
'''Космос-2044''',('''Бион-9''' и '''Биокосмос-9''') — еден од преку 2.400-те [[Советски Сојуз|советски]] [[вештачки сателит]] лансиран како дел од [[Космос (програма)|програмата Космос]].
 
Сателитот имал намена за биолошки истражувања. Заедно учествувале 9 земји и европската вселенска агенција (ЕСА). Направени се вкупно 80 експерименти, меѓу кои се и испитување на мачнината при летање, [[репродукција]]та, [[регенерација]]та, [[имунологија]]та, и реадаптацијата при нормална [[гравитација]]. Експериментите биле изведени на [[глодари]], [[дождовник|дождовници]], [[риби]], овошни мушички, [[мравки]], [[црв]]и, клетки и семиња. Исто така како патници биле вклучени и два мајмуни [[макаки-резус]].
 
Капсулата за слетување се вратила на земјата после 14 дена, но некои од организмите погинале поради грешка на контролата на температурата во кабината.